Як зберегти зір, якщо весь день працюєш за комп'ютером

За рекомендаціями МОЗ, кожен працюючий за комп'ютером повинен робити перерву і гімнастику для очей

Правила і норми роботи за комп'ютером МОЗ забороняють працювати за екраном комп'ютера більше чотирьох годин поспіль. Для тих, основна робота яких пов'язана з ЕОМ, належить робити регулярну перерву і гімнастику для очей. Про це йдеться в Державних санітарних правилах і нормах роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин.

За нормами, якщо людина працює більше половини робочого дня за комп'ютером, тоді вона повинна робити такі перерви:

• Якщо весь робочий день робота за екраном комп'ютера, перерва має бути кожну годину на 15 хвилин.
  • Для тих, хто періодично переривається від комп'ютера на іншу роботу, – відпочинок кожні дві години на 15 хвилин.
  • Ті, хто, набирає дані з клавіатури і нечасто, ненадовго перериває погляд на екран комп'ютера (оператори комп'ютерного набору) – перерву щогодини на 10 хвилин.

"Найкраще біля комп'ютера поставити таймер, і кожну годину робити перерви мінімум на п'ять-десять хвилин для розминки. Робити прості вправи для очей, вони всім доступні і описані в інтернеті. Якщо є прояви сухості очей – існує безліч зволожуючих крапель, серед яких, на першому місці безконсервантні форми. Повинно бути хороше освітлення, потрібно дотримуватися гігієнічних норм щодо розміщенню екрану від очей – це не менше 50 см", – розповіла в інтерв'ю "Сегодня" офтальмолог Оксана Вітовська.

У санітарних правилах МОЗ радить робити три типи вправи для очей.

Варіант 1

1. Початкове положення – сидячи, руки на колінах. Закрити очі, сильно напружуючи очні м'язи, порахувати до шести, потім відкрити очі, подивитися вгору на рахунок "сім-вісім", подивитись вниз на рахунок "дев'ять-десять". Повторити п'ять разів.
  2. Початкове положення те ж. Робити кругові рухи очима, фіксуючи погляд в таких положеннях: вниз-вліво-вгору-вправо-вниз. повторити п'ять разів. Потім також п'ять разів в зворотному напрямку.
  3. Початкове положення те ж. Закрити очі на рахунок "раз-два", відкрити очі і подивитися на кінчик носа на рахунок "три-чотири". Повторити п'ять разів.

Варіант 2

1. Початкове положення – сидячи. Швидко моргати очима 15 секунд.
  2. Початкове положення – сидячи за 30-35 см від вікна обличчям. Дивитися на точку на склі протягом п'яти секунд, потім перевести погляд на об'єкт за вікном і дивитися ще протягом п'яти секунд. Повторити 10 разів.
  3. Початкове положення – сидячи. Швидко перевести погляд по діагоналі: праворуч вгору – наліво вниз. Потім дивитися прямо у далечінь протягом шести секунд. Швидко перевести погляд по діагоналі: ліворуч-вгору, праворуч-вниз. Потім дивитися в далечінь протягом шести секунд. Повторити чотири-п'ять разів.

Варіант 3

1. Початкове положення – сидячи. Швидко моргати очима, напружуючи очні м'язи, протягом 15 секунд.
  2. Початкове положення – сидячи, очі закриті. Не відкриваючи очей, перевести погляд наліво на рахунок "раз-чотири", повернутися у вихідну точку. Так само подивитися праворуч на рахунок "п'ять-вісім" і повернутися у вихідну точку. Повторити п'ять разів.
  3. Початкове положення те ж. Не відкриваючи очей, подивитися ліворуч на рахунок "раз-три", потім – направо на рахунок "чотири-шість". Повернути погляд вперед. Повторити п'ять-шість разів. Так само подивитися вгору на рахунок "один-три", потім – вниз на рахунок "чотири-шість". Повернути погляд вперед. Повторити п'ять-шість разів.
  4. Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись 12 секунд.

Раніше "Сегодня" писав про те, які щеплення потрібно робити після 20 років і чому Україні загрожує епідемія.