Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

ТОП-6 питань юристу про відпустку: терміни, пільги і зайві дні за ненормований графік

За свій рахунок дають не більше 15 діб, а на підготовку до весілля зобов'язані дати 10 днів

Які форми приймає право на відпустку.
Які форми приймає право на відпустку.

Ближче до літа працюючий люд найбільше хвилює та частина трудового законодавства, яка стосується відпусток. До редакції надійшло багато листів із запитаннями на цю тему. Публікуємо частину з них з відповідями юриста, Наталії Спіженко.

ПИТАННЯ 1: ПІЛЬГИ ДЛЯ ОДИНОКИХ МАМ

"Мені відмовили в наданні додаткової соціальної 10-денної відпустки, незважаючи на статус матері-одиначки: мовляв, в 2016 році законодавство змінилося. Чи справді таку відпустку скасували? Якщо ні, як вибити її в нашому відділі кадрів? І чи можна отримати компенсацію при звільненні за невикористану соціальну відпустку?" – Катерина.

- Відповідно до ст. 19 Закону України "Про відпустки" №504 / 96-ВР, жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері або батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікарні), а також особі, яка взяла дитину під опіку, додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів надається. У законодавстві з цього приводу змін немає. Більш того, при наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість збільшується, але не може перевищувати 17 календарних днів. При цьому ділити на частини таку відпустку не можна, але можна претендувати на нього в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини. А згідно з ч. 1 ст. 24 вищезгаданого закону, якщо працівник звільняється, йому виплачують компенсацію за всі невикористані дні щорічної та додаткової відпустки. Таким чином, грошову компенсацію вам повинні виплатити обов'язково.

ПИТАННЯ 2: ЗА СВІЙ РАХУНОК НА РІК

"Чи можна вимушеного переселенцю оформити відпустку за свій рахунок на цілий рік і при цьому не звільнятися з роботи? Раніше працював в державній установі, заробляв небагато, а зараз потреби зросли. Хочу знайти високооплачуваний приробіток, але і не втратити своє обжите місце", – Анатолій.

- На жаль, за сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надати відпустку без збереження зарплати тільки на термін, обумовлений угодою між працівником і власником підприємства, але не більше ніж на 15 календарних днів на рік. Ця норма передбачена ст. 25 ЗУ "Про відпустки". Також врахуйте, в обов'язковому порядку відпустку за свій рахунок дають далеко не всім. Такі відпустки покладені на 100% тільки кандидатам на період виборчої кампанії, авторам-винахідникам на час впровадження їх винаходів не за місцем основної роботи або співробітникам митниці як окремий час для проїзду до місця проведення щорічної відпустки. Решті ж можуть і відмовити.

ПИТАННЯ 3: ВІДПОЧИНОК ДО ДЕКРЕТУ

"Перед декретною відпусткою хотіла використовувати свою щорічну відпустку (20 днів), як всі зазвичай роблять. Але мені відмовили: мовляв, основна неподільна відпустка – всього 14 днів, і в будь-якому випадку я зможу забрати її тільки в серпні. При цьому в декретну відпустку я піду раніше, в липні. Чи правомірно мені відмовляють?" – Світлана.

- Тільки якщо у вашій організації складено графік відпусток, відділ кадрів дійсно може посилатися на нього і діяти строго за розкладом. В такому випадку залишається лише просити когось із колег помінятися з вами правом сходити у відпустку в червні замість серпня. Якщо ж чіткого графіка ніхто не оформляв, то, найімовірніше, адміністрації просто не хочеться перераховувати вже нараховані декретні або розподілені суми активів, вже спрямовані на інші цілі. Тоді можна з ними сперечатися: вимагайте письмової відмови, з цим папером можна звертатися до суду. На щорічну повну відпустку ви маєте право без прив'язки до певного періоду вже на другому році роботи.

ПИТАННЯ 4: ДОДАТКОВІ ДНІ ЗА НЕНОРМОВАНИЙ ГРАФІК

"Я працюю логістом-диспетчером в компанії, що займається вантажоперевезеннями, мій робочий день зазвичай ненормований. Чи належить мені додаткова 7-денна відпустка в зв'язку з такими умовами праці?" – Сергій.

- Зазвичай "ненормований робочий день" – занадто неточне формулювання питання, щоб дати однозначну відповідь. Згадайте умови свого трудового договору: закріплений в ньому саме такий графік? Якщо так, то працівникам з ненормованим робочим днем і конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці теж встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від умов зайнятості співробітника (максимум – 7 днів). Надання цієї надбавки до відпустки регулює ст. 8 "Про відпустки": щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних, географічних і геологічних умовах, в умовах підвищеного ризику для здоров'я. Загальна тривалість – до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад (затверджує Кабмін), але про диспетчерів автомобільних компаній там не йдеться. Так що якщо трудовий договір не передбачає ненормованість графіка, вимагати додатковий відпочинок підстав немає.

ПИТАННЯ 5: БАБУСЮ У ТЕ ЩО ЗА ДИТИНОЮ

"Мені 53 роки, зараз стою на обліку в центрі зайнятості. Дочка народила онука, і виникло питання: чи можу я оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення дитиною 3-х років, щоб дочка з чоловіком вийшли наработу?" – Ірина Миколаївна.

- На жаль, такого права ви не маєте. Відпустка по догляду за дитиною може надаватися мамі або іншим особам, передбаченим ч. 3 ст. 18 ЗУ "Про відпустки", з якими в установленому законом порядку оформлено трудові відносини. Така відпустка оформляється наказом по підприємству, а оскільки ви не працюєте і перебуваєте на обліку в центрі зайнятості, трудових відносин як таких немає і виплати фонду соцстрахування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності вам не покладаються.

ПИТАННЯ 6: 10 ДНІВ ПЕРЕД ВЕСІЛЛЯМ

"Чула, що в зв'язку зі вступом у шлюб офіційно працюють молодятам належить відпустка. Скільки днів я можу взяти для підготовки до весілля, і чи правильно, що відпустка дадуть без збереження зарплати? Чи може роботодавець відмовити у наданні такої відпустки або змусити відпрацювати в інші дні?" – Галина.

- Роботодавець зобов'язаний дати вам відпустку, приурочений до весілля, і він дійсно буде без збереження зарплати. Згідно зі ст. 25 ЗУ "Про відпустки" його максимальна тривалість – до 10 календарних днів. Його повинні дати, починаючи з тієї дати, про яку попросіть, але в рамках періоду, в який вкладаються обставини, що дають право на таку відпустку, тобто саме одруження. Відпрацьовувати його, природно, вас змушувати не повинні.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: "Сегодня"

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів